Ganapathy, Coimbatore, Tamil Nadu
GST No. 33LSWPS6631L2ZL
Call 08047783163 65% Response Rate
Send Enquiry
We are one of the most reliable companies in this domain and are into offering Scissor Lift. This product has corrosion resistance.
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Load Capacity | 1000 kg (1 Ton) |
| Capacity | 1000 Kg |
| Lifting Height | 1.5 m (5 ft) |
| Platform Size (LxW) | 1.5m x 1.0m |
| Mobility | Stationary |
| Power Source | Manual |
| Running Mode | Stationary |
| Usage/Application | Industrial |
| Lift Drive | Electric Motor, Hydraulic Lift |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Capacity | 0.3-0.5 ton |
| Working Height | 15 feet, 10 feet |
| Running Mode | Moving |
| Model Number/Name | HYDROSUN TECHNOLOGY |
| Capacity(tons) | 2-3 ton |
| Application Industries | Warehouses, Self storage, Factories, Car dealerships |
| Operating Height | 10 feet |
| Warranty | 12 Months |
| Rated Loading Capacity | 1 tone capacity, 400 Kg |
| Power Source | ELECTRICAL |
| Material | MS |
Additional Information:
View Complete details