| Motor Power | 7 HP |
| Working Pressure | 180 bar |
| Flow Rate | 90 lpm |
| Usage/Application | Press |
| Power Source | Hydraulic |
| Voltage | 220V |
| Material | Stainless Steel |
| Tank Capacity | 60 L |
| Motor Speed | 1440 Rpm |
| Oil Tank Capacity | 650 ltr |
| Max Pressure | 200 bar |
| Electric Motor | 15 hp |
| LOCATION | PAN INDIA |
A hydraulic power pack is
a stand-alone assembly consisting of a drive motor, hydraulic pump and hydraulic fluid tank. The drive motor is connected to the hydraulic pump via a shaft and drives this. The motor and pump can be installed on the tank, as well as inside the tank in oil.
We are engaged in offering a wide range of quality Products to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
we can able to deliver the location
TamilNadu
Kerala
we are deals in Pondicherry
we are deals in chennai
we are deals in coimbatiore
we are deals in Banglore
we are deals in Trichy
we are deals in Madurai
we are deals in salem
we are deals in Erode
we are deals in Trippur
we are deals in housur
we are deals in cuddlore
we are deals in Manglore
we are deals in Thoothukudi
we are deals in Pallakadu
we are deals in thirussur
we are deals in Kochi
we are deals in mysuru
we are deals in kozhikode
we are deals in Theni
we are deals in Karnataka.
we are deals in Virudhunagar
we are deals in Pollachi
we are deals in kochi
we are deals in Thrissur