Ganapathy, Coimbatore, Tamil Nadu
GST No. 33LSWPS6631L2ZL
Call 08047783163 65% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Motor Power | 2 HP |
| Working Pressure | 100 bar |
| Flow Rate | 12.7 |
| Voltage | 240v |
| Flow Range | 12.7 Lpm |
| Motor Speed | 1440 |
| Oil Tank Capacity | 60 Ltr |
| Electric Motor | Hevals |
| Pump Type | Boss |
| Suction Filter | 3/4" |
| Steel Tank | Ms |
| Automation Grade | Fully-Automatic |
| Fuel Type | 68 |
| Phase | Three phase |
| Color | Blue |
| Brand | Hydrosun Technology |
| LOCATION | PAN INDIA |
A hydraulic power pack is a stand-alone assembly consisting of a drive motor, hydraulic pump and hydraulic fluid tank. The drive motor is connected to the hydraulic pump via a shaft and drives this. The motor and pump can be installed on the tank, as well as inside the tank in oil.
we can able to deliver the location
TamilNadu, Kerala
we are deals in Pondicherry
we are deals in chennai
we are deals in coimbatiore
we are deals in Banglore
we are deals in Trichy
we are deals in Madurai
we are deals in salem
we are deals in Erode
we are deals in Trippur
we are deals in housur
we are deals in cuddlore
we are deals in Manglore
we are deals in Thoothukudi
we are deals in Pallakadu
we are deals in thirussur
we are deals in Kochi
we are deals in mysuru
we are deals in kozhikode
we are deals in Theni
we are deals in Karnataka.
we are deals in Virudhunagar
we are deals in Pollachi
we are deals in kochi
we are deals in Thrissur
View Complete details
Product Brochure
| Working Pressure | 180 bar |
| Flow Rate | 12 LPM |
| Motor Power | 10 HP |
| Usage/Application | Industrial |
| Power Source | Hydraulic |
| Voltage | 220V |
| Tank Capacity | 100 L |
| Material | Mild Steel |
| Automation Grade | Fully-Automatic |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Working Pressure | 100 bar |
| Flow Rate | 8 LPM |
| Motor Power | 3 HP |
| Power Source | Hydraulic |
| Usage/Application | Industrial |
| Voltage | 220V |
| Tank Capacity | 50 L |
| Material | Mild Steel |
| Motor Phase | Three Phase |
| Brand | Hydrosun Technology |
A hydraulic power pack is a stand-alone assembly consisting of a drive motor, hydraulic pump and hydraulic fluid tank. The drive motor is connected to the hydraulic pump via a shaft and drives this. The motor and pump can be installed on the tank, as well as inside the tank in oil.
we can able to deliver the location
TamilNadu, Kerala we are deals in Pondicherry we are deals in chennai we are deals in coimbatiore we are deals in Banglore we are deals in Trichy we are deals in Madurai we are deals in salem we are deals in Erode we are deals in Trippur we are deals in housur we are deals in cuddlore we are deals in Manglore we are deals in Thoothukudi we are deals in Pallakadu we are deals in thirussur we are deals in Kochi we are deals in mysuru we are deals in kozhikode we are deals in Theni we are deals in Karnataka. we are deals in Virudhunagar we are deals in Pollachi we are deals in kochi we are deals in Thrissur
View Complete details
Product Brochure
| Working Pressure | 180 bar |
| Flow Rate | 12 LPM |
| Motor Power | 5 HP |
| Power Source | Hydraulic |
| Tank Capacity | 150 L |
| Voltage | 220V |
| Motor Phase | Three Phase |
| Motor Speed | 1440 |
| Oil Tank Capacity | 100L |
| Automation Grade | Fully-Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Product Brochure
| Power Source | Hydraulic |
| Motor Speed | 1440 RPM |
| Voltage | 240V |
| Working Pressure | 100 BAR |
| Motor Power | 2 HP |
| Oil Tank Capacity | 40 |
| Flow Rate | 9 |
View Complete details
| Motor Power | 1.5 kW (2 HP) |
| Working Pressure | 180 bar |
| Flow Rate | 8 LPM |
View Complete details
| Motor Power | 1.5 kW (2 HP) |
| Working Pressure | 180 bar |
| Flow Rate | 8 LPM |
View Complete details