Ganapathy, Coimbatore, Tamil Nadu
GST No. 33LSWPS6631L2ZL
Call 08047783163 65% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 1 Number
Product Brochure
| Capacity | upto 50 ton |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Voltage (V) | 110 |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Hawai Chappal |
| Control Type | CNC |
Hydraulic press.We are engaged in offering a wide range of quality Products to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
we can able to deliver the location
TamilNadu, Kerala
we are deals in Pondicherry
we are deals in chennai
we are deals in coimbatiore
we are deals in Banglore
we are deals in Trichy
we are deals in Madurai
we are deals in salem
we are deals in Erode
we are deals in Trippur
we are deals in housur
we are deals in cuddlore
we are deals in Manglore
we are deals in Thoothukudi
we are deals in Pallakadu
we are deals in thirussur
we are deals in Kochi
we are deals in mysuru
we are deals in kozhikode
we are deals in Theni
we are deals in Karnataka.
we are deals in Virudhunagar
we are deals in Pollachi
we are deals in kochi
we are deals in Thrissur
View Complete details
Product Brochure
| Working Pressure | 100 bar |
| Flow Rate | 20 LPM |
| Motor Power | 2 HP |
| Power Source | Hydraulic |
| Tank Capacity | 40 L |
| Voltage | 220V |
| Motor Speed | 1440RPM |
| Oil Tank Capacity | 50L |
View Complete details
| Capacity | 20 ton |
| Voltage (V) | 110 |
| Return Force (kN) | 100 |
| Usage/Application | Hawai Chappal |
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Material | Mild Steel |
| Brand | Hydrosun Technology |
| Phase | Single |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Capacity | 100 Ton |
| Capacity(T) | 10 Ton |
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Material | Mild Steel |
| Voltage (V) | 110 |
| Return Force (kN) | 100 |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | Hydrosun Technology |
Hydrauaulic press We are engaged in offering a wide range of quality Products to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
we can able to deliver the location
TamilNadu, Kerala
we are deals in Pondicherry
we are deals in chennai
we are deals in coimbatiore
we are deals in Banglore
we are deals in Trichy
we are deals in Madurai
we are deals in salem
we are deals in Erode
we are deals in Trippur
we are deals in housur
we are deals in cuddlore
we are deals in Manglore
we are deals in Thoothukudi
we are deals in Pallakadu
we are deals in thirussur
we are deals in Kochi
we are deals in mysuru
we are deals in kozhikode
we are deals in Theni
we are deals in Karnataka.
we are deals in Virudhunagar
we are deals in Pollachi
we are deals in kochi
we are deals in Thrissur
View Complete details
| Capacity | N/A, 10 Ton |
| Usage/Application | Industrial |
| Automation Grade | Manual |
| Type Of Press | H-Frame Press |
| Model Name/Number | N/A |
| Voltage | STANDERD |
| Pressure | STANDERD |
| Color | Blue |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Capacity | 100-500 tons |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Material | Mild Steel |
| Voltage (V) | 240 |
| Return Force (kN) | 200 |
| Usage/Application | Industrial |
| Max Force Or Load | 0-30 ton |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Motor Power | 2HP |
| Color | Blue |
| Flow Range | 6.8 lpm |
| Usage/Application | Press |
| Power | 2 hp |
| Voltage | 240 V |
| Material | Mild Steel |
| Phase | THREE PHASE |
| Ac Motor | 2 HP |
| Oil Tank Capacity | 40 LTR |
| Pressure Rating | 80 TO 100 |
| Speed | 4 SEC |
| Automation Grade | Manual |
A stand-alone assembly consisting of a drive motor, hydraulic pump and hydraulic fluid tank.
we can able to deliver the location
TamilNadu, Kerala
we are deals in Pondicherry
we are deals in chennai
we are deals in coimbatiore
we are deals in Banglore
we are deals in Trichy
we are deals in Madurai
we are deals in salem
we are deals in Erode
we are deals in Trippur
we are deals in housur
we are deals in cuddlore
we are deals in Manglore
we are deals in Thoothukudi
we are deals in Pallakadu
we are deals in thirussur
we are deals in Kochi
we are deals in mysuru
we are deals in kozhikode
we are deals in Theni
we are deals in Karnataka.
we are deals in Virudhunagar
we are deals in Pollachi
we are deals in kochi
we are deals in Thrissur
View Complete details
| Max Force or Load | 10 Ton |
| Capacity(T) | 10 Ton |
| Usage/Application | Pet Bottle |
| Material | Mild Steel |
| Automation Grade | Automatic |
| Phase | Single Phase |
| Control Type | CNC |
View Complete details
| Capacity | upto 10 tons |
| Capacity(T) | 10 Ton |
| Material | SS |
| Automation Grade | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Number
| Capacity | 100 tons |
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Material | Mild Steel |
| Voltage (V) | 110 |
| Return Force (kN) | 100 |
| Usage/Application | Hawai Chappal |
| Control Type | CNC |
Operated by the pressure created by forcing oil liquid through a comparatively narrow pipe or orifice
we can able to deliver the location
TamilNadu, Kerala
we are deals in Pondicherry
we are deals in chennai
we are deals in coimbatiore
we are deals in Banglore
we are deals in Trichy
we are deals in Madurai
we are deals in salem
we are deals in Erode
we are deals in Trippur
we are deals in housur
we are deals in cuddlore
we are deals in Manglore
we are deals in Thoothukudi
we are deals in Pallakadu
we are deals in thirussur
we are deals in Kochi
we are deals in mysuru
we are deals in kozhikode
we are deals in Theni
we are deals in Karnataka.
we are deals in Virudhunagar
we are deals in Pollachi
we are deals in kochi
we are deals in Thrissur
View Complete details