Ganapathy, Coimbatore, Tamil Nadu
GST No. 33LSWPS6631L2ZL
Call 08047783163 65% Response Rate
Send Enquiry
Product Brochure
| Working Pressure | 160 bar |
| Flow Rate | 8 LPM |
| Usage/Application | Industrial |
| Power Source | Hydraulic |
| Voltage | 220V |
| Material | Mild Steel |
| Tank Capacity | 50 L |
| Brand | Hydrosun Technology |
| Power | 2HP |
| Motor Power | 10 hp |
A hydraulic power pack is a stand-alone assembly consisting of a drive motor, hydraulic pump and hydraulic fluid tank. The drive motor is connected to the hydraulic pump via a shaft and drives this. The motor and pump can be installed on the tank, as well as inside the tank in oil.
we can able to deliver the location
TamilNadu, Kerala
we are deals in Pondicherry
we are deals in chennai
we are deals in coimbatiore
we are deals in Banglore
we are deals in Trichy
we are deals in Madurai
we are deals in salem
we are deals in Erode
we are deals in Trippur
we are deals in housur
we are deals in cuddlore
we are deals in Manglore
we are deals in Thoothukudi
we are deals in Pallakadu
we are deals in thirussur
we are deals in Kochi
we are deals in mysuru
we are deals in kozhikode
we are deals in Theni
we are deals in Karnataka.
we are deals in Virudhunagar
we are deals in Pollachi
we are deals in kochi
we are deals in Thrissur
View Complete details
| Power Source | Electric AC |
| Motor Power | 1.5 kW (2 HP) |
| Working Pressure | 180 bar |
| Flow Rate | 30 LPM |
| Tank Capacity | 50 L |
| Motor Phase | Three Phase |
View Complete details
| Power Source | Electric AC |
| Motor Power | 1.5 kW (2 HP) |
| Working Pressure | 180 bar |
View Complete details