Ganapathy, Coimbatore, Tamil Nadu
GST No. 33LSWPS6631L2ZL
Call 08047783163 65% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Motor Power | 2 HP |
| Working Pressure | 80 bar |
| Flow Rate | 6.8 lpm |
| Usage/Application | Industrial |
| Power Source | Hydraulic |
| Material | Mild Steel |
| Tank Capacity | 100 L |
| Motor Speed | 1440 rpm |
| Oil Tank Capacity | 40 LTR |
| Phase | three phase |
| Max Pressure | 100 bar |
| Weight | 65 kg |
| Capacity | 2 tone |
| Electric Motor | yes |
| Pump Type | gear pump |
| Suction Filter | 3/4" |
| Frequency | 68 |
| Steel Tank | ms tank |
| Discharge Filter | yes |
| Noise Level | yes |
| Input Voltage | 240 v |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Weight with Oil | 40 kg |
| Motor Rotation | clockwise |
| Oil viscosity | 62-74 |
| Fuel Capacity | 40 ltr |
| Number Of Cylinders | 2 nos |
| Nominal Capacity | 2 tone |
| Pressure Pump Capacity | 210 bar |
| Nominal Voltage | 240 v |
| Tank Size | 300x300x350 |
| Thickness | 3 , 5 mm |
| Flow Rates Lpm | 6.8 lpm |
| Country of Origin | Made in India |
A hydraulic power pack is a stand-alone assembly consisting of a drive motor, hydraulic pump and hydraulic fluid tank. The drive motor is connected to the hydraulic pump via a shaft and drives this. The motor and pump can be installed on the tank, as well as inside the tank in oil.
we can able to deliver the location
TamilNadu, Kerala
we are deals in Pondicherry
we are deals in chennai
we are deals in coimbatiore
we are deals in Banglore
we are deals in Trichy
we are deals in Madurai
we are deals in salem
we are deals in Erode
we are deals in Trippur
we are deals in housur
we are deals in cuddlore
we are deals in Manglore
we are deals in Thoothukudi
we are deals in Pallakadu
we are deals in thirussur
we are deals in Kochi
we are deals in mysuru
we are deals in kozhikode
we are deals in Theni
we are deals in Karnataka.
we are deals in Virudhunagar
we are deals in Pollachi
we are deals in kochi
we are deals in Thrissur
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Working Pressure | 100 bar |
| Flow Rate | 8 LPM |
| Motor Power | 2 HP |
| Power Source | Hydraulic |
| Tank Capacity | 40 L |
| Voltage | 220v |
| Motor Phase | Three Phase |
| Oil Tank Capacity | upto 200liter |
| Mounting Type | Flange Mount |
| Application | Press, Industrial |
| Automation Grade | Fully-Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Material | ms |
| Voltage | 240v |
| Color | Blue |
| Power | 5 hp |
| Flow Range | 20 lpm |
| Size | 100 Ltr Tank |
| Ac Motor | 5 hp |
Additional Information:
View Complete details