Ganapathy, Coimbatore, Tamil Nadu
GST No. 33LSWPS6631L2ZL
Call 08047783163 65% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 1 Number
Product Brochure
| Bore Size | 63 mm |
| Bore Diameter | 40 mm |
| Pressure Rating | 100 bar |
| Material | Mild Steel |
| Mounting Type | Flange Mounted |
| Usage/Application | Industrial |
| Rod Diameter | 40 mm |
| Brand | HYDROSUN TECHNOLOGY |
| Rod End Type | Male Thread |
| Color | Blue |
| Power | 5HP |
| Country of Origin | Made in India |
| Stroke Length | 200 mm |
Hydraulic cylinders are actuation devices that use pressurized hydraulic fluid to produce linear motion and force. They are used in a variety of power transfer applications, and can be single or double action.
we can able to deliver the location
TamilNadu, Kerala
we are deals in Pondicherry
we are deals in chennai
we are deals in coimbatiore
we are deals in Banglore
we are deals in Trichy
we are deals in Madurai
we are deals in salem
we are deals in Erode
we are deals in Trippur
we are deals in housur
we are deals in cuddlore
we are deals in Manglore
we are deals in Thoothukudi
we are deals in Pallakadu
we are deals in thirussur
we are deals in Kochi
we are deals in mysuru
we are deals in kozhikode
we are deals in Theni
we are deals in Karnataka.
we are deals in Virudhunagar
we are deals in Pollachi
we are deals in kochi
we are deals in Thrissur
View Complete details