Ganapathy, Coimbatore, Tamil Nadu
GST No. 33LSWPS6631L2ZL
Call 08047783163 65% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Power Source | Hydraulic |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | BLUE |
| Flow Range | 12.7 |
| Power | 3 hp |
| Voltage | 240v |
| Material | Mild Steel |
| Operating Pressure | 100 |
| Ac Motor | 3 hp |
| Oil Tank Capacity | 50 LTR |
| Pressure Rating | 100 BAR |
| Voltage Rating (Volt) | A240 |
| Automation Grade | Automatic |
| Brand | Hydrosun technology |
| Motor Power | 2 HP |
a stand-alone assembly consisting of a drive motor, hydraulic pump and hydraulic.
we can able to deliver the location
TamilNadu, Kerala
we are deals in Pondicherry
we are deals in chennai
we are deals in coimbatiore
we are deals in Banglore
we are deals in Trichy
we are deals in Madurai
we are deals in salem
we are deals in Erode
we are deals in Trippur
we are deals in housur
we are deals in cuddlore
we are deals in Manglore
we are deals in Thoothukudi
we are deals in Pallakadu
we are deals in thirussur
we are deals in Kochi
we are deals in mysuru
we are deals in kozhikode
we are deals in Theni
we are deals in Karnataka.
we are deals in Virudhunagar
we are deals in Pollachi
we are deals in kochi
we are deals in Thrissur
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Power Source | Hydraulic |
| Usage/Application | Industrial |
| Voltage | 220V |
| Material | Mild Steel |
| Pump Type | GEAR TYPE |
| Motor Speed | 1440 RPM |
| Motor Power | 2 HP |
| Working Pressure | 150 |
| Oil Tank Capacity | 60 LTR |
| Color | BLUE |
| Phase | THREE PHACE |
| Max Pressure | 100 BAR |
| Weight | 180 KG |
| Capacity | 5 TONE |
| Flow Rate | 9 LPM |
| Electric Motor | THREE PHACE |
| Suction Filter | 3/4" |
| Steel Tank | MS TANK |
| Flow Capacity | 9 LPM |
| Discharge Filter | 04 |
| Noise Level | HYDROLINE |
| Input Voltage | 240 V |
| Max Bending Radius | 3 MM |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Pollution Indication | No |
| Max Temp | 80 |
| Motor Rotation | REGHT |
| Weight with Oil | 100 LTR |
| Oil viscosity | 95 |
| Number Of Cylinders | 2 NOS |
| Fuel Capacity | 100 LTR |
| Nominal Capacity | 3 TONE |
| Pressure Pump Capacity | 210 BAR |
| Nominal Voltage | 240 |
| Tank Size | 300 X 350 X 500 |
| Thickness | 3 MM |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details