Ganapathy, Coimbatore, Tamil Nadu
GST No. 33LSWPS6631L2ZL
Call 08047783163 65% Response Rate
Send Enquiry
Product Brochure
| Capacity | 100 ton |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | Hydrosun Technology |
| Control Type | CNC |
| Automation Grade | Semi Automatic |
Hydraualic H type press
Hydrauaulic press We are engaged in offering a wide range of quality Products to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
we can able to deliver the location
TamilNadu, Kerala
we are deals in Pondicherry
we are deals in chennai
we are deals in coimbatiore
we are deals in Banglore
we are deals in Trichy
we are deals in Madurai
we are deals in salem
we are deals in Erode
we are deals in Trippur
we are deals in housur
we are deals in cuddlore
we are deals in Manglore
we are deals in Thoothukudi
we are deals in Pallakadu
we are deals in thirussur
we are deals in Kochi
we are deals in mysuru
we are deals in kozhikode
we are deals in Theni
we are deals in Karnataka.
we are deals in Virudhunagar
we are deals in Pollachi
we are deals in kochi
we are deals in Thrissur
View Complete details
Product Brochure
| Press Capacity | 200 ton |
| Working Type | Double Action |
| Frame Type | H Frame |
| Capacity | upto 10 tons |
| Material | Mild Steel |
| Table Size | 1000×1000 mm |
| Voltage (V) | 110 |
| Daylight Opening | 800 mm |
| Return Force (kN) | 100 |
| Max Pressure | 250 bar |
| Usage/Application | Hawai Chappal |
| Brand | Hydrosun Technology |
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Color | Black |
| Automation Level | Fully Automatic |
| Power Source | 3 Phase Electric |
View Complete details